Dojo

Przysięga Dojo

 1. Będziemy ćwiczyć nasze serca dla osiągnięcia pewnego i niewzruszonego ducha.
 2. Będziemy dążyć do prawdziwego opanowania sztuki karate, aby kiedyś nasze ciało i zmysły stały się doskonałe.
 3. Z głębokim zapałem będziemy starać się kultywować ducha samowyrzeczenia.
 4. Będziemy przestrzegać zasad grzeczności, poszanowania starszych oraz powstrzymywać się od gwałtowności.
 5. Będziemy spoglądać w górę ku prawdziwej mądrości i sile, porzucając inne pragnienia.
 6. Będziemy wierni naszym ideałom i nigdy nie zapomnimy o cnocie pokory.
 7. Przez całe nasze życie, poprzez dyscyplinę karate, dążyć będziemy do poznania prawdziwego znaczenia drogi, którą obraliśmy.

Etykieta Dojo

 1. Kiedy wchodzisz do Dojo lub je opuszczasz, stań w wejściu, przodem do sali, wykonaj ukłon i powiedz "OSU". Jest to wyraz szacunku dla Dojo i osób znajdujących się w nim.
 2. Jeśli spóźniłeś się na trening, usiądź blisko wejścia, tyłem do grupy w SEIZA (ceremonialna pozycja klęcząca). Na komendę instruktora, wstań, obróć się do niego przodem, wykonaj ukłon i powiedz "OSU" oraz "Shitsurei Shimasu" (przepraszam, że przeszkadzam), a następnie szybko dołącz do ostatniego szeregu ćwiczących.
 3. Nie jedz, nie pij, nie pal, nie żuj gumy w Dojo.
 4. Szybko i sprawnie wykonuj polecenia instruktora. Nie spaceruj po Dojo.
 5. Nie praktykuj KUMITE bez polecenia instruktora.
 6. Pod żadnym pozorem nie wychodź z szeregu bez zapytania instruktora o pozwolenie. Jeśli musisz opuścić swoje miejsce, nie przechodź między instruktorem a ćwiczącymi. Przejdź na bok za szeregiem, w którym stałeś, a stamtąd poruszaj się dalej.
 7. W Dojo do instruktora i starszych stopniem zwracaj się używając należnego im tytułu (SEMPAI, SENSEI, SHIHAN). Gdy zwracają się do Ciebie, zrozumienie polecenia wyraź głośnym "OSU".
 8. Poważnie podchodź do treningu. Nie śmiej się, nie chichotaj, nie rozmawiaj ani nie powoduj niepotrzebnych przerw w czasie treningu. Oczekując na kolejną komendę, zawsze zachowuj pozycję FUDO DACHI.
 9. Wszystkie polecenia instruktora powinny być wykonywane bez zbędnych pytań. Twój instruktor nie poprosi Cię o wykonanie czegokolwiek, czego sam nie wykonywałby wcześniej. Jeżeli nie jesteś w stanie poprawnie wykonać jakiegoś polecenia, wykonaj je najlepiej, jak potrafisz.
 10. Paznokcie muszą być obcięte krótko i czyste.
 11. Podczas przerwy nie siadaj na krześle, nie opieraj się o ściany ani się nie kładź. Lepiej coś poćwicz zamiast tracić czas.
 12. Wszyscy ćwiczący są odpowiedzialni za czystość, porządek i bezpieczeństwo w Dojo.
 13. Twoja karate-ga musi być zawsze schludna i czysta. Twój pas NIGDY nie powinien być prany, a jedynie suszony. Ponieważ symbolizuje on ducha Twojego ciężkiego treningu. Bez względu na okoliczności żaden karateka płci męskiej nie powinien nosić ani t-shirt'ów, ani innego ubrania pod karate-gą.
 14. Nie noś biżuterii ani zegarka podczas treningu.

Znaczenie OSU

Osu oznacza cierpliwość, szacunek i uznanie. Aby wypracować silne ciało i silnego ducha należy przejść rygorystyczny trening. Wymaga to wielkiego poświęcenia i trudu, ponieważ dochodzisz do granic wytrzymałości i chcesz przestać, poddać się. Gdy dochodzisz do tego punktu, musisz przełamać siebie, swoją słabość i wygrać. Aby to zrobić musisz nauczyć się wytrwałości, ale ponad wszystko musisz nauczyć się bycia cierpliwym. To jest właśnie OSU.

Przyczyną twojego poddania się ciężkiemu treningowi jest fakt, ze troszczysz się o siebie, a troszczyć się o siebie znaczy szanować siebie. Ten szacunek w stosunku do samego siebie staje się szacunkiem dla twojego instruktora i kolegów. Kiedy wchodzisz do Dojo wykonujesz ukłon i mówisz Osu - co oznacza, że szanujesz Dojo i czas, który tam spędzasz ćwicząc. To właśnie wyraża OSU.

Gdy trenujesz dajesz z siebie wszystko przez szacunek do samego siebie. Kiedy kończysz trening kłaniasz się instruktorowi i kolegom mówiąc Osu. Następnie, gdy opuszczasz Dojo - zatrzymujesz się w drzwiach, kłaniasz się i jeszcze raz mówisz Osu! Robiąc to wyrażasz uznanie. To uczucie wyraża właśnie OSU.

OSU oznaczające cierpliwość, szacunek i uznanie stanowi zatem bardzo ważne słowo w Karate Kyokushin. Używając słowa OSU przypominamy sobie o tych nieodzownych wartościach.